Regulamin zajęć

21/mar/2023
26/kwi/2023

Regulamin Zajęć - kierunek ratownictwo medyczne

 

REGULAMIN ZAJĘĆ

w Kliniczny Oddział Ortopedii

Kierunku Ratownictwo Medyczne Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu

w roku akademickim 2022/2023

 

 

  1. Podczas wszystkich zajęć student zobowiązany jest do przestrzegania Regulaminu Studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 53/2017 Senatu SUM z dnia 26 kwietnia 2017 r.), w tym zasad etyki i deontologii, odnoszenia się z szacunkiem do chorych i zachowania w tajemnicy dotyczących ich informacji objętych tajemnicą zawodową oraz do poszanowania godności każdego człowieka, w tym osoby zmarłej.

 

  1. Zajęcia dydaktyczne z Ratownictwa Medycznego, z Medycyny Ratunkowej, Medycznych Czynności Ratunkowych, Traumatologii Narządu Ruchu oraz Rehabilitacji po urazach obejmują ćwiczenia, seminaria oraz wykłady, odbywające się zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez Dziekana. Uczestnictwo w zajęciach jest obowiązkowe.

 

  1. Ćwiczenia odbywają się w odzieży ochronnej; w przypadku zajęć związanych z badaniem krwi obowiązuje używanie rękawiczek ochronnych. Studenci odpowiadają materialnie za sprzęt dydaktyczny powierzony im na czas ćwiczeń. Zauważone usterki lub braki należy niezwłocznie zgłosić osobie prowadzącej zajęcia. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń zobowiązani są do przestrzegania przepisów BHP. Studenci mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych zasłaniających nos i usta w trakcie przebywania szpitalu

 

  1. Zaliczenie ćwiczeń uzyskuje student, który wykazał się przygotowaniem merytorycznym do prowadzonych zajęć na podstawie literatury oraz uzyskał pozytywne oceny prac objętych tymi zajęciami. Student, który nie wykazał się należytym przygotowaniem teoretycznym do ćwiczeń jest zobowiązany do uzyskania, w terminie 7 dni, zaliczenia wymaganego materiału u osoby prowadzącej zajęcia (w trakcie godzin konsultacyjnych wg harmonogramu dostępnego na tablicy ogłoszeń w Jednostce), a następnie do praktycznego odrobienia tych ćwiczeń z inną grupą bądź w tygodniu zajęć uzupełniających na koniec semestru.

 

  1. W przypadku zaistnienia przyczyn losowych/zdrowotnych uniemożliwiających uczestnictwo w ćwiczeniach student zobowiązany jest do odrobienia zaległego ćwiczenia z inną grupą bądź w tygodniu zajęć uzupełniających na koniec semestru.

 

  1. Nieobecności studenta na ćwiczeniach wynikające z: a) uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni, b) oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz, c) działalności na rzecz Uczelni organizowanej lub współorganizowanej przez Samorząd Studencki oraz d) uczestnictwa w egzaminie w trakcie sesji poprawkowej są usprawiedliwiane, bez konieczności ich odrabiania, na podstawie usprawiedliwienia poświadczonego przez odpowiedni organ.

 

  1. Seminaria z wybranego zakresu tematycznego odbywają się w formie ustnej, zgodnie z harmonogramem. Opis efektów kształcenia obowiązujący seminaria zawarty jest w opisie modułu kształcenia.

 

  1. Wykłady z ortopedii obejmują treści, które nie są poruszane na ćwiczeniach. Treści wykładów są uwzględnione w pytaniach egzaminacyjnych. Wykłady są nieobowiązkowe. Obecność na wykładach może być kontrolowana i skutkować pozyskaniem przez studenta 3 dodatkowych punktów, dodawanych do wyniku egzaminu końcowego.

 

  1. Zaliczenie końcowe uzyskuje student, który zaliczył wszystkie przewidziane harmonogramem formy zajęć dydaktycznych.

 

  1. W przypadku uzyskania na zaliczeniu końcowym oceny niedostatecznej studentowi przysługuje prawo zaliczenia poprawkowego w terminie do 2 tygodni.

 

  1. Egzamin z Medycznych Czynności Ratunkowych (termin pierwszy oraz dwa egzaminy poprawkowe) składa się egzaminu teoretycznego.

 

  1. Egzamin teoretyczny (w tym terminy poprawkowe) jest przeprowadzany w formie testu jednokrotnego wyboru obejmuje zagadnienia przewidziane w programie wykładów, seminariów i ćwiczeń. Wyniki egzaminów ogłaszane będą w ciągu 3 dni roboczych od dnia ich przeprowadzenia na stronie internetowej Jednostki i w „Wirtualnym Dziekanacie”. Zasady przeprowadzenia egzaminów/zaliczeń testowych oraz ich oceny określa Zarządzenie Nr 75/2016 z dnia 21.06.2016r. z późn. zm. Rektora SUM. Część indywidualna egzaminu praktycznego oceniana jest wg skali ocen od 2 (niedostateczny) do 5 (bardzo dobry). Końcowa ocena z przedmiotu wyliczana jest na podstawie ocen ze wszystkich części egzaminu.

 

  1. W czasie egzaminów i zaliczeń studentów obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i używania urządzeń elektronicznych.

 

 

Podręczniki podstawowe:

Kompendium ortopedii prof. Damian Kusz PZWL, 2009 Warszawa, wyd.1 Ortopedia i traumatologia tom 1 i 2 prof. Tadeusz Gaździk PZWL Warszawa 2009, wyd.3

W kategorii: